Gel Beraber “Tur”a Gidelim


“Tur” kelimesi ne de çok anlam barındırıyor değil mi?

  • Gel beraber bir tur atalım.

  • Bi kaç tur geçtim ben o seviyeyi.

  • Sana tur bindirdim.

  • Geçen bizimkilerle yurtdışında yine bi turdayız.

Heh, bugünkü mevzu yurt dışında bir tur. Bazı insanların “tur” ile bir yerlere gitme konusunda çekinceleri olur. Bir sürü insanla neden birlikte gezeyim vs vs diyebilirsiniz. Bu sebeple size bir kaç detayla konunun özünü anlatmaya çalışacağız.Turlar da kesinlikle ve katiyetle kabile halinde dolaşmanız gerekmez.

Hemen şöyle özetleyelim. Kabile şeklinde dolaşılanlar ekstra turlar adı altında olanlardır ki onlar da genelde max. 30 kişilik olur. Tercih sebebidir zorunlu tutulmaz. Ve evet ekstra ücrete tabiidir. E adı da üstünde.


Ekstra turlar nedir?

Şöyle değinelim. Gidilen şehir veya bölgenin, genellikte en turistik yerlerine siz turistleri bir araç ve konuyla ilgili detaylı bilgi verecek bir rehber eşliğinde götürdükleri turdur. Genellikle tüm güne bağlanabilir. Akşam da yine oranın turistlere yönelik yöresel yemeklerinin yenebildiği ve eğlencenin olduğu bir restoranda akşam yemeği ile bitirilir. Genelde eğlenceli geçer. Rehber konuya tümüyle hakimdir ve bininci kez anlattığı için detayları ezbere bilir aralarda takılmaz. Siz de böylece o trenden bir otobüse aktarma yapmak yok efendim, haritada yol bulamamak gibi dertleri yaşamamış olur temiz temiz otobüsünüzle tabii isterseniz gezer görürsünüz.
Tur otelleri şehir dışında olur.

Bazen evet bazen hayır. Şöyle ki eğer ilgili turun en düşük ücretli kategorisine katılırsanız evet oteller şehir merkezinin biraz dışında olabilir. Burada önemli olan konu şehir merkezi şehir değil. Orada bir yanlışlık olmasın. Şöyle ki, diyelim ki merkez taksim sizin oteliniz Bakırköy civarında bir otel olabilir. Ama bir beylikdüzü kadar uzak mesafede iyi bir tur şirketi sizi konaklatmaz… Zaten genede ülkeler İstanbul kadar olduğu için emin olun o kadar çok km kat etmezsiniz. Tur tercihinizi yaparken şehir merkezinde bir otelde konaklamak istediinizi söyleyebilirsiniz. Böylece size alternatifler sunulacaktır.

Ben tur ekibiyle gezmek istemiyorum.

En doğal hakkınız zaten genelde bir arkadaş grubuyla katılıyorsanız kafanıza göre gezmek isteyeceksinizdir. Bu noktada tur ile oraya gitmenin şöyle bir rahatlığı var. Güzel güzel havaalanında karsılanıyor, otobüs ile otelinize yerleştiriliyor dilerseniz turların bazılarına katılıyor. Hatta şehirlere otobusle giriş yaptıgnızda genel bilgileri alıyor, panaromik şehir turlarında da geçtiğiniz yerler hakkında bilgiler alabiliyorsunuz. Dönüş de aynı şekilde hava alanı ordan uçak ve transfer.Genel olarak bir ülkeye turla gitmek büyük rahatlıktır. Genellikle sizin münferit olarak gideceğinizden çok daha az para ödersiniz. Sebebi de tur şirketlerinin çoook çook öneden uçak ve oteli ayarlamış olmasıdır. Eğer siz bir oteli 2 yıl önceden ararsanız o ayrı ama öyle bir şey de maalesef yok. Sizin düşündüğünüz internet sitesiden çok ucuza bulduk oteller varya, pek çok turizm şirketinde ama online sistemi olan ve otel toptancılarıyla çalışan, cok cok daha uygun fiyatları. En güzel yanı da kayboldunuz ya da hastalandınızda ararsınız rehberinizi, size bir güzel yardımcı olur.


Tur güzeldir tur eğlencelidir. Size güzel anılar yaşatır.

20 görüntüleme0 yorum